UVA, UVB, SPF czyli co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych

O tym, że słońce nie dodaje nam urody, a wręcz ją odbiera – a przynajmniej w dłuższej perspektywie – wiemy już chyba wszyscy.

Ładny odcień skóry jest jedynym plusem opalania, ale na szczęście dla naszego zdrowia, z roku na rok traci na popularności. Dlatego chroniąc się przed chorobami i przedwczesnym starzeniem wytrwale smarujemy się kremami z filtrem. Ale czy wiemy, jakie wybrać? Czym różnią się od siebie filtry UVA, UVB czy SPF? Podpowiadamy.

Promieniowanie słoneczne – trzy zakresy fal

Promieniowanie ultrafioletowe ma trzy rodzaje – UVC, UVB i UVA. Najmniej słyszymy o tym pierwszym i nic dziwnego, bo to najkrótsza fala, która praktycznie nie dociera do powierzchni ziemi, wchłonięta przez warstwę ozonową.

Nas najbardziej interesują dwie ostatnie. UVB to promienie o średniej długości, odpowiedzialne za opaleniznę, ale również i poparzenia czy nowotwory. UVA to najdłuższa fala promieni słonecznych, wnika aż do tkanki podskórnej i dociera do nas przez cały rok. Choć nie wywołuje zaczerwienienia skóry, również jest odpowiedzialna za zmiany nowotworowe, niszczenie kolagenu czy przedwczesne starzenie. Te dwie fale są więc na naszym celowniku.

Filtry słoneczne stosowane w kosmetyce – jakie mamy do wyboru?

W kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów – chemiczne i mineralne. Te pierwsze są wytworzone sztucznie, zawierają związki chemiczne, które pochłaniają fale UVB i UVA. Natomiast filtry mineralne to naturalne składniki, przede wszystkim dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Ich działanie można porównać do lustra – odbijają szkodliwe związki od skóry.

Zobacz produkty do opalania – specjalistyczne kremy do opalania Bioderma.

Co oznacza skrót SPF?

SPF czyli Sun Protection Factor to współczynnik określający, o ile dłużej możemy przebywać na słońcu po aplikacji wybranego kosmetyku. Przykładowo, jeśli w przypadku naszej karnacji zaczerwienienie skóry pojawia się po ok. 30 minutach przebywania na słońcu (bez filtra), to krem SPF 15 wydłuży ten czas ok. 15 razy.

Warto wiedzieć, że skrót SPF oznacza ochronę przed promieniowaniem UVB. Dlatego na kosmetykach warto szukać informacji również o ochronie przed UVA – jego siłę oznacza się skrótem IPD lub PPD.

Jak wybrać, jak stosować?

Im jaśniejsza karnacja i większa skłonność do zaczerwienienia i poparzeń, tym wyższy filtr powinniśmy stosować. Warto zwrócić uwagę też na klimat i szerokość geograficzną miejsca, w którym się opalamy – inne zagrożenie mamy na wakacjach nad Bałtykiem, inne w Tajlandii czy Egipcie. Osobną sprawą jest pielęgnacja skóry dzieci i niemowląt – tutaj konieczny jest filtr 50, który nie przepuszcza 98% promieni słonecznych.

Kremy należy stosować min. 30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Niestety tylko regularna i staranna aplikacja pozwala na ochronę naszej skóry przez cały czas.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *