Trądzik młodzieńczy skutecznie psuje Ci humor? Daj mu wychodne!

Wypryski na twarzy, dekolcie, plecach? Jesteś w wieku dojrzewania? To nie tylko Twój problem – trądzik młodzieńczy dotyczy szerokiego grona Twoich rówieśników. Niestety, dolegliwość ta ma różną intensywność i kiedy jedni ubolewają nad pojedynczymi krostkami, inni po prostu przestają je liczyć. Pocieszający jest fakt, że po pierwsze trądzik młodzieńczy mija, po drugie, już teraz można go skutecznie leczyć. Jak? O tym w artykule.

 

Trądzik młodzieńczy – dlaczego ja?


Trądzik młodzieńczy to choroba skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania, najczęściej w wieku od 11-24 lat. Jego intensywność jest w dużej mierze sprawą genów, ale nie tylko – tryb życia również może mieć duże znaczenie. Na trądzik mogą cierpieć też osoby dorosłe, co jest coraz powszechniejszym zjawiskiem – wtedy jest to po prostu trądzik.

Po pierwsze: zadbaj o siebie

Na trądzik wpływają, poza genami, również czynniki cywilizacyjne, takie jak stres, opalanie czy niewłaściwa dieta. Dlatego jeśli jesz niezdrowo, masz nadwagę, w Twojej diecie nie brakuje fast foodów i słodyczy to problem z cerą masz gotowy. Zmień styl życia, a może zupełnie pozbędziesz się dolegliwości, a na 100% złagodzisz objawy trądziku. Jeśli czytając powyższe wiesz, że u Ciebie jest zupełnie inaczej i nie masz problemów z dietą czy stresem, przejdź do następnego etapu.

Po drugie: stosuj dobre kosmetyki

Jeśli Twój trądzik nie jest bardzo intensywny, postaw na codzienną pielęgnację dermokosmetykami do skóry trądzikowej. Możesz wybrać całą serię – toniki oczyszczające, kremy na dzień i na noc, a także preparaty do aplikacji miejscowej. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, że pierwszy zakupiony kosmetyk nie trafi w nasz gust – poszukiwania tego idealnego mogą trochę potrwać. Ale niech Cię to nie zniechęca – powinieneś dość szybko znaleźć taki, którego skuteczność widać już po ok. 2 tygodniach od zastosowania.

Po trzecie: zgłoś się do lekarza

Do dermatologa warto iść wtedy, kiedy żadne preparaty nie pomagają lub gdy trądzik jest bardzo intensywny. Takie sytuacje mogą wskazywać na problemy hormonalne, które trzeba leczyć. Zaawansowany trądzik nie wyleczymy w domowym zaciszu – tu jest potrzebna pomoc lekarza, który może zlecić nawet leczenie ogólne. Warto nie zwlekać z pójściem do specjalisty.

Dlaczego nie warto ignorować trądziku młodzieńczego?

Zdarza się, że nie leczymy trądziku, wierząc, że jest to dolegliwość, z której się wyrasta. Niestety, często prowadzi to do powstania trwałych przebarwień i blizn, które mogą zostać na całe życie, powodując kompleksy, z którymi będziemy się mierzyć do końca życia. Trądzik może być też objawem problemów hormonalnych, które nie ustąpią wraz z wiekiem – dlatego wizyta u lekarza powinna być koniecznością.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *