Swędząca skóra głowy? To może być łuszczyca!

Uporczywy świąd skóry głowy? Twój organizm wysyła Ci ważny sygnał o swoich potrzebach. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć wiele przyczyn – począwszy od niewłaściwej pielęgnacji, na łuszczycy kończąc. Przeczytaj koniecznie o różnych przypuszczalnych powodach tej sytuacji i porównaj towarzyszące im objawy z Twoją sytuacją. Najlepiej jednak wybrać się do lekarza, który najtrafniej postawi diagnozę i wskaże odpowiednie leczenie.

swędząca skóra głowy - łuszczyca

Błędy w pielęgnacji

Świąd nie jest uciążliwy i nie towarzyszą mu żadne inne objawy? Winą może być przesuszenie skóry głowy w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, zastosowania nowego kosmetyku, niedokładnego spłukania preparatu po kąpieli, stresu, zmian temperatury (klimatyzacja, ogrzewanie) oraz czasowe osłabienie organizmu np. podczas grypy. Kiedy żadne z tych sytuacji nie występują lub ich zmiana nie przynosi poprawy to może oznaczać, że z Twoją skórą dzieje się rzeczywiście coś niedobrego.

Łupież, również łupież łojotokowy

Nie każdy łupież wywołuje swędzenie skóry głowy – to jasne. Ten o dużym nasileniu może powodować jednak świąd i łuszczenie naskórka, a nawet wywoływać łojotokowe zapalenie skóry (łupież łojotokowy), który powoduje rumień i silne swędzenie. Może powodować utratę włosów, dlatego warto skonsultować swój stan z lekarzem. Najczęściej terapia łagodzi objawy, ale osoba dotknięta tą przypadłością powinna być w stałej konsultacji z lekarzem.

swędząca skóra głowy - łuszczyca

Alergia

Na skórze głowy widać drobne krostki lub podrażnienia? To może być uczulenie na jakiś kosmetyk lub środek piorący. Najlepiej odstawić niedawno otwarte kosmetyki i środki czystości, aby zlokalizować produkt, który wywołał taką reakcję. Jeśli podrażnienia zauważymy na całym ciele, a nie tylko na skórze głowy, winowajcą może być również jakiś składnik pokarmowy. Warto zrobić odpowiedni test, aby znaleźć źródło alergii.

Pasożyty

Choć problemy z wszawicą spotykają głównie dzieci, warto się upewnić, że problem nie dotyczy Ciebie. Szczególnie, że dość łatwo to sprawdzić – charakterystycznym objawem, poza swędzeniem, są przeźroczyste malutkie jaja wesz, przyklejone do włosów i przy skórze głowy. Świerzb natomiast objawia się różowymi, a z czasem ciemnymi plamami na skórze głowy, a także między palcami u rąk i stóp. W obu przypadkach konieczne jest ścięcie włosów na krótko i stosowanie specjalnych preparatów, które mają na celu usunięcie pasożytów.

Łuszczyca głowy

Objawami towarzyszącymi tej chorobie są charakterystyczne, czerwone i pokryte łuskami plamy na skórze. Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna – organizm błędnie reaguje na własne tkanki i niszczy je. Najczęściej choroba ujawnia się pomiędzy 10 a 40 rokiem życia, ale zdarza się, że występuje nawet ok. 70-tki, najczęściej w wyniku podawania silnych leków lub infekcji. Łuszczycę można i trzeba leczyć. W tym celu stosuje się specjalne szampony, maści, leki doustne oraz naświetlanie.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *