Popękana skóra dłoni – jak przywrócić jej elastyczność?

Dłonie to części naszego ciała, które są najbardziej narażone na różne nieprzyjemności – mróz, wrzątek, środki czystości, podrapania, obtarcia, podrażnienia. Codziennie wykonujemy nimi tak wiele czynności, że trudno się dziwić, że czasem ich wygląd odbiega od naszych marzeń. Dłonie są wizytówką kobiety? Może. Ale nawet najpiękniejszy manicure nic nie da, kiedy skóra naszych dłoni będzie popękana i szorstka. Jak temu zaradzić?

Popękana skóra dłoni

Kto jest w grupie ryzyka?

Problemy z szorstkością dłoni mają zazwyczaj kobiety mające częsty kontakt z wodą, z detergentami (zarówno w pracy, jak i w domu), dezynfekujące ręce w pracy oraz gdy ich zawód wymaga dużej siły rąk, noszenia i dźwigania (np. trenerki fitness). Część Pań ma też skłonności do przesuszonych dłoni, mimo że nie wykonuje żadnych czynności, które mogłyby doprowadzić do takiego stanu.

Nawilżaj nawet kilka razy dziennie

Dobry krem do rąk w torebce to Twój sprzymierzeniec w walce o piękne dłonie. Jeśli chcesz, aby specyfik dodatkowo pozwał zachować im młodość i ujędrniał skórę, wybierz dobre serum przeciwzmarszczkowe do tego celu. Preparat najlepiej stosować nawet kilka razy dziennie, aby przyśpieszyć efekty jego działania. Warto robić to również po każdym myciu rąk.

Ochroń dłonie przed detergentami

Jednorazowe rękawiczki to podstawa w obowiązkach domowych wymagających użycia silnych detergentów, ale i zwykłego płynu do mycia naczyń. Nie narażaj wysuszonej skóry na działanie takich preparatów. Ten nawyk warto sobie wyrobić i kontynuować go nawet, kiedy ze skórą dłoni już jest wszystko w porządku – przesuszenie może bowiem nawracać. Jeśli myślisz ekologicznie, możesz zastąpić drogie preparaty czyszczące tymi domowymi (często na bazie octu i sody oczyszczonej), co będzie łagodniejsze i dla Twoich rąk i dla środowiska.

Chroń dłonie przed mrozem

Zimą miej przy sobie zawsze rękawiczki, które ochronią dłonie przed zimnem i mrozem. Niskie temperatury nie wpływają dobrze na stan naszej skóry, a skóra dłoni jest cieńsza i bardziej delikatna. Rękawiczki wkładaj koniecznie, kiedy termometr na zewnątrz pokaże kilka stopni poniżej zera, nigdy nie lep bałwana gołymi rękami, a po powrocie stosuj krem intensywnie natłuszczający lub masło shea.

Popękana skóra dłoni - dłonie w rękawiczkach

Choć raz w tygodniu zrób dłoniom domowe SPA

Wzmacniający kosmetyk możesz kupić w drogerii lub aptece albo przygotować w domu – wystarczy domowy peeling (np. z cukru i oliwy z oliwek) oraz parafina rozpuszczona w kąpieli wodnej. Po oczyszczeniu dłoni należy je nawilżyć i nałożyć rękawiczki, aby preparat dobrze się wchłonął. Dłonie w rękawiczkach warto trzymać w ciepłym miejscu (np. pod kołdrą) – ciepła temperatura polepszy przyswajanie preparatu.

Wybierz się do kosmetyczki

W gabinetach kosmetycznych znajdziesz szereg zabiegów przeznaczonych dla skóry dłoni. Profesjonalna opieka zazwyczaj daje lepsze rezultaty, niż walka domowymi sposobami. Polecamy ten wybór zwłaszcza, kiedy zależy Ci na szybkim efekcie (np. przed zbliżającym się ślubem) lub gdy inne metody okazały się nieskuteczne lub krótkotrwałe.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *