Jak opóźnić starzenie się skóry?

beauty-1721060_1280Starzenie się skóry jest nieodłącznym procesem, związanym ze starzeniem się całego organizmu. Nie da się go powstrzymać, co nie oznacza, że nie da się go opóźnić. Wiele kobiet ma szczęście zdecydowanie nie wyglądać na swój wiek (jak choćby Małgorzata Kożuchowska czy Agnieszka Maciąg), a niektóre niestety wręcz przeciwnie. Starzenie się skóry twarzy jest szczególnie ważne dla kobiet. Co możemy zrobić, żeby opóźnić go i czuć się pięknie w sile wieku?

Szybkie starzenie się skóry twarzy – przyczyny

Na starzenie się skóry mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, dlatego ten proces wygląda inaczej u każdej osoby. Czynniki wewnętrzne, to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne – jeśli nasi rodzice postarzeli się wyjątkowo szybko (i nie jest to związane z innym czynnikami), jest możliwe, że po części również ten problem będzie nas dotyczył. Jednak jest on zazwyczaj marginalny i dużo większe znaczenie mają czynniki zewnętrzne. Za starzenie się skóry odpowiada słońce, dieta, tytoń, nieodpowiednia pielęgnacja, leczenie farmakologiczne. Na skórę wpływ ma również środowisko – jego zanieczyszczenie i szkodliwe promienie UV.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Linie mimiczne, to pierwsze oznaki starzenia się skóry, które nie są jeszcze zmarszczkami. Dotykają już kobiet po 20-tym roku życia. Odpowiednia pielęgnacja i dieta potrafi je zlikwidować, jeśli jednak nic nie zrobimy, to na ich miejscu pojawią się zmarszczki, które usunąć jest dużo trudniej. Dlatego profilaktykę przeciwzmarszczkową powinniśmy zacząć jak najwcześniej.

Odżywianie najważniejszym czynnikiem

Nawet najlepsze kremy nie odżywią naszej skóry tak, jak powinna to robić pełna witamin i składników odżywczych dieta. Bez niej nasza skóra nie jest odżywiona i to drastycznie odbija się na jej wyglądzie. Poza dietą ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody dziennie, która nawilża skórę. Bez wody staje się ona sucha jak liść i szybciej pojawiają się nam zmarszczki.

Ochrona przeciwsłoneczna

Słońce ma negatywny wpływ na stan skóry, przyśpieszając jej starzenie. Jeśli jest miłośniczką opalania się i solarium to opóźnienie procesu starzenia będzie w Twoim przypadku trudnym zadaniem. Odpowiednie filtry powinny znaleźć się w każdym kremie, który używamy, aby chronić skórę cały rok. W naszym położeniu geograficznym SPF 15 jest wystarczające.

Codzienna pielęgnacja

Dobre kosmetyki potrafią zdziałać cuda z cerą – wie o tym każda kobieta, która używała go choć raz. Oczyszczanie, nawilżanie, kremy na dzień i na noc to podstawa. Po 30-tce do pielęgnacji powinniśmy dołożyć również odpowiednie serum i krem pod oczy. W codziennej pielęgnacji nie powinniśmy zapominać o szyi, na której również szybko widać oznaki starzenia. Pielęgnacja powinna być dostosowana do potrzeb skóry i wieku.

Rezygnacja z używek

Palenie tytoniu wpływa fatalnie na włosy, paznokcie i naszą cerę, zdecydowanie przyśpieszając procesy jej starzenia. To tylko jedno z minusów uzależnienia od nikotyny, dlatego jeśli zależy Ci na zdrowiu i pięknym wyglądzie, musisz zrezygnować z palenia papierosów.

Wysiłek fizyczny

Regularny wysiłek fizyczny jest również ważny dla naszej skóry, również twarzy. Ruch przyśpiesza tętno, sprawia, że krew szybciej krąży w organizmie i zaopatruję skórę w większą ilość składników odżywczych.

Zabiegi

Nikt nie namawia nikogo do botoksu – są dużo mniej inwazyjne metody na poprawę wyglądu skóry. Dobrym przykładem jest np. mikrodermabrazja. Zabieg raz w roku nie obciąży bardzo naszego portfela, a pozwoli skórze czuć się i wyglądać lepiej.

Starzenia się skóry nie można powstrzymać, ale można opóźnić ten proces, zamiast go przyśpieszać złym stylem życia. Cieszmy się atrakcyjnym wyglądem jak najdłużej – to jest w zasięgu każdej kobiety. Higieniczny tryb życia, zdrowa, różnorodna dieta i odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu. Warto po niego sięgnąć jak najwcześniej – o pielęgnacji przeciwzmarszczkowej powinny myśleć już 20-latki.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *