Czerniak – choroba skóry którą możesz szybko wykryć i skutecznie leczyć

Czerniak skóry to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Daje przerzuty znacznie szybciej niż inne, jednak wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczony. Kto jest szczególnie narażony na czerniaka? Jak szybko go wykryć? Jakie leczenie tego nowotworu jest najskuteczniejsze? Kilka słów o czerniaku, chorobie, która może spotkać każdego z nas.

czerniak

Czarniak – nowotwór słońca

Najwięcej zachorowań na czerniaka odnotowuje się u rasy białej, w krajach o ciepłym klimacie – Australii, na amerykańskim wybrzeżu i na południu Europy. Przyczyna tego zjawiska jest znana lekarzom i naukowcom – na powstawanie czerniaka ma wpływ długotrwała ekspozycja na słońce. Dlatego używanie kremów przeciwsłonecznych i unikanie długiego przebywania na słońcu jest takie ważne dla naszego zdrowia.

Jakie są czynniki wpływające na rozwój czerniaka?

Na szczycie listy jest nadmierna ekspozycja i nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie w dzieciństwie – dlatego tak ważne jest troska o skórę naszych dzieci od urodzenia. Czerniaka mogą powodować również częste uszkodzenia skóry, czyli uważać muszą np. osoby ze skłonnością do rozdrapywania ran. Na rozwój czerniaka mają wpływ również poparzenia słoneczne, predyspozycje do tworzenia się piegów, duże ilości znamion, jasny typ urody (jasne włosy, oczy, skóra), często korzystanie z solarium czy AIDS.

czerniak

Jak uniknąć zachorowania?

Najważniejsza jest profilaktyka. Nie tylko właściwa ochrona przeciwsłoneczna, ale i pilne obserwowanie swoich znamion – wszelkie zmiany w ich obrębie – takie jak powiększenie się, zmiana kształtu, zabarwienia, granic, a także świąd czy pieczenie powinno być natychmiast konsultowane. Również pojawianie się nowych znamion powinno budzić nasz niepokój i powodować rezerwację wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że jeśli należymy go grupy ryzyka (jasna karnacja, duża ilość znamion, skłonność do poparzeń), powinniśmy stosować blokery słońca – zwykły krem przeciwsłoneczny to zdecydowanie za mało w tym przypadku.

Najważniejszy jest czas

Czerniak to nowotwór złośliwy, który budzi przerażenie z jednego względu – ma ogromną zdolność do rozprzestrzeniania się. Szczyt aktywności przerzutów występuje zwykle w pierwszym i drugim roku od powstania choroby. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie nowotworu. Przerzuty mogą pojawiać się nie tylko w najbliższym sąsiedztwie zmiany, ale i w płucach, wątrobie, kościach czy mózgu.

Jak wygląda leczenie?

Pierwszym krokiem jest leczenie chirurgiczne czyli usunięcie nowotworu z marginesem zdrowej skóry. Jeśli powiększone są okoliczne węzły chłonne również zostają usunięte. Następnie leczenie jest uzależnione od stanu chorego. Jeśli wystąpiły już przerzuty do skóry lub tkanki podskórnej w odległości większej niż 2 cm od guza, wykonuje się chemioterapię izolowaną kończynową – terapia polega na podawaniu dużej ilości leków do jednej kończyny i następnie ogrzanie jej (do ok. 42 stopni), co powoduje usunięcie komórek nowotworowych. Kiedy nie ma możliwości leczenia miejscowego stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Niestety w przypadku czerniaków chemioterapia wykazuje niewielką skuteczność i nie jest stosowana rutynowo. Coraz popularniejsza staje się natomiast terapia celowana.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *