Atopowe zapalenie skóry – codzienna pielęgnacja

skin-1200933_1280

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest przypadłością, która potrafi wyjątkowo dać się we znaki. Chorobie tej towarzyszy intensywne swędzenie, wysuszanie i łuszczenie się naskórka, podatność na zakażenia, rumień twarzy, czasem nawet krwiste strupy, nadżerki i nacieki zapalne. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą załagodzić objawy atopowego zapalenia skóry. Aby nauczyć się, jak prawidłowo dbać o skórę atopową, należy zrozumieć, na czym ta choroba polega.

Co to jest AZS?

AZS jest jedną z tak zwanych chorób atopowych, do których zalicza się również astmę oskrzelową, katar sienny (sezonowy lub przewlekły), pokrzywkę oraz alergiczne zapalenie spojówek. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą alergie pokarmowe. Atopią można nazwać skłonności organizmu do reakcji alergicznych, a AZS objawia się silną reakcją skóry na kontakt z czynnikiem uczulającym.

 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jedną z przyczyn AZS są uwarunkowania genetyczne, które powodują zaburzenia bariery ochronnej naskórka. Wynika to z mutacji genu odpowiedzialnego za produkcję i pracę fligaryny, czyli białka warunkującego prawidłowe działanie bariery ochronnej. Osłabiona warstwa ochronna pozwala wnikać alergenom i czynnikom drażniącym w głąb skóry i szybciej wywoływać reakcję układu immunologicznego. Zaburzenia produkcji fligaryny mają wpływ na podniesienie pH, zmniejszenie nawilżenia i zaburzenia w warstwie lipidowej naskórka.

Kolejną przyczyną atopowego zapalenia skóry są zaburzenia w układzie immunologicznym. U osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, działa zbyt dużo przeciwciał, które w wyniku kontaktu z alergenem (czy to na skórze, czy też wewnątrz ciała) wywołują reakcję obronną organizmu. Gdy organizm spotka się z alergenem, rozpoznaje go jako potencjalne zagrożenie – aby pozbyć się czynnika uznanego za niebezpieczny, wywołuje stan zapalny, co jeszcze bardziej pogarsza stan skóry pozbawionej bariery ochronnej.

Do występowania i nasilania objawów atopowego zapalenia skóry przyczyniają się też czynniki drażniące układ immunologiczny. Są nimi na przykład:

 • kurz;
 • silne, perfumowane kosmetyki, twarda woda, detergenty;
 • zbyt częste mycie, które powoduje utratę warstwy ochronnej naskórka;
 • problemy emocjonalne;
 • wysokie temperatury, które powodują zwiększoną potliwość, a w konsekwencji nasilenie objawów choroby;
 • zanieczyszczenia powietrza;
 • alergeny powietrzno-pochodne, takie jak roztocza, alergeny odzwierzęce, pyłki roślin;
 • produkty spożywcze, takie jak jajka, orzeszki ziemne, mleko, soja, produkty zbożowe;
 • suche, zimne powietrze;
 • nagłe, gwałtowne zmiany temperatur;
 • wełniana, drażniąca odzież,
 • drapanie skóry.

Czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania i nasilania objawów atopowego zapalenia skóry, jest wiele. Ważna jest czujność i obserwacja reakcji organizmu. Aby załagodzić objawy, jakimi są między innymi świąd, pieczenie i łuszczenie się skóry, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ jednym z objawów atopowego zapalenia skóry jest odwodnienie, z opisanych poniżej sposobów z powodzeniem mogą korzystać także osoby, które nie cierpią na atopię, ale ich skóra jest zbyt sucha.

Ukojenie dla atopowej skóry

butter-cream-1766648_1280

Osoby cierpiące na AZS oraz te, których skóra jest przesuszona, powinny używać kosmetyków hipoalergicznych, które dodatkowo nie podrażnią i tak już uszkodzonej skóry. Wybór odpowiednich produktów to bardzo ważny element w walce z objawami AZS.

Ponieważ skóra atopowa ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy i nie utrzymuje wody, uczucie suchości bardzo często doskwiera już w krótkim czasie po kąpieli i użyciu kosmetyków nawilżających. Z tego powodu należy wybierać produkty przeznaczone dla osób z atopią i zapomnieć o perfumowanych mydłach oraz kosmetykach, które zawierają parabeny, konserwanty, sztuczne barwniki i mydło. Kosmetyki powinny delikatnie oczyszczać, ale też intensywnie nawilżać.

Do kąpieli warto używać olejków, w skład których wchodzą między innymi tłuszcze roślinne i witamina PP. Olejek do kąpieli powinien odbudowywać i tworzyć ochronną barierę skóry, powstrzymywać dostęp alergenów i łagodzić uczucie ściągnięcia. Przykładem takiego kosmetyku może być nawilżający olejek do kąpieli i pod prysznic Atoderm Huile de douche od Biodermy.

Innym łagodnym kosmetykiem, który delikatnie oczyszcza skórę, łagodzi uczucie ściągania i nie narusza fizjologicznej równowagi skóry, jest natłuszczająca kostka myjąca Atoderm Pain marki Bioderma.

Po kąpieli należy pamiętać, aby tylko delikatnie osuszyć skórę i nie trzeć jej ręcznikiem. Na lekko wilgotne ciało powinno się nakładać odpowiednie kosmetyki nawilżające, łagodzące swędzenie i podrażnienia. Dla osób, które odczuwają silną potrzebę drapania, działanie przeciwświądowe kosmetyków może być prawdziwym wybawieniem. Takim kojącym balsamem do ciała, który przynosi ulgę i odbudowuje warstwę lipidową naskórka, jest Atoderm Intensive Baume od Biodermy.

BeautyProject

49 Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *